نوار تیپ آلومینیومی

نوار تیپ آلومینیومی
آنچه در این مقاله می خوانید!!!

جهت پوشش دهی و درزبندی نقاط اتصال اشیایی مانند لبه های انواع عایق مانند الاستومری، پشم شیشه و پشم سنگ، از نوار تیپ آلومینیومی استفاده می کنند. نوار تیپ آلومینیومی یکی از متعلقات تهویه به شمار می آید.

نوار درزگیر آلومینیومی تشکیل شده از جنس فویل آلومینیوم می باشد که این فویل مجهز به یک آستر با دوام است که همین امر موجب افزایش استحکام تیپ آلومینیومی می شود. 

مواد کاربردی برای ساخت چسب نواری تیپ آلومینیومی از چسب پایه رزین می باشد. 

نوار چسب آلومینیومی چه ویژگی هایی دارد؟

نوار درزگیر آلومینیومی به شکل رولی تولید می شود و مقادیر عرض این رول ها شامل ۵، ۷ و ۱۰ سانتی متر می باشد. البته توجه داشته باشید که در صورت درخواست مشتریان برای تولید نوار درزگیر آلومینیومی در عرض های متنوع غیر استاندارد محدودیتی از نظر تولید تمامی عرض ها وجود ندارد.

نوار تیپ آلومینیومی
نوار تیپ آلومینیومی

هر رول نوار درزگیر آلومینیومی در طول های ۲۵ یا ۵۰ یاردی ساخته و عرضه می شود. 

با توجه به استحکام جنس ساختار نوار درزگیر آلومینیومی ولی از ویژگی های اصلی تیپ آلومینیومی این است که علیرغم دارا بودن استحکام خوب در زمان چسبندگی، به آسانی توسط انگشتان دست بریده می شود و قابل نصب در محل مورد نظر می باشد. 

جهت استحکام بیشتر تیپ آلومینیومی می توان آن را به طور مسلح (نخدار) نیز تولید و عرضه کرد. از جمله ویژگی های تیپ آلومینیومی مسلح، می توان به مقاومت خوب آن در برابر ضربه و پارگی اشاره کرد. همان طور که می دانید کیفیت چسبندگی، استحکام و لازم به ذکر است که مقاومت کشش طولی نوار تیپ آلومینیومی بسیار بالاتر از از مدل ساده تیپ آلومینیومی می باشد. 

مقدار چسبندگی و استحکام نوار درزگیر آلومینیومی و همچنین مقاومت و ایستایی آن در بخش نصب درزهای اتصال عایق الاستومری موجب شده علاوه بر درزبندی نقاط اتصال، باعث آب بندی این درزها نیز شود. این نوار می تواند سطوح و درزهای عایق الاستومری را از نفوذ آب باران، برف و دیگر مایعات در امان نگه دارد، به نوعی این خاصیت نوار درزگیر آلومینیومی را می توان به ضد آب بودن نوار تیپ آلومینیومی ربط داد. 

نوار درزگیر آلومینیومی در مقابل واکنش های شیمیایی و بخارات اسیدی و قلیایی به طور عالی مقاومت کرده و مانع از نفوذ آلاینده های خورنده از طریق درزهای اتصال عایق الاستومری به داخل می شود. 

از نوار درزگیر آلومینیومی جهت پوشش دهی درزهایی که به نوعی اطراف سطوح آن ها آغشته به مواد روغنی و لغزنده می باشد نیز می توان استفاده کرد.

همچنین از نوار درزگیر آلومینیومی جهت پوشش انواع عایق، برای پوشاندن لبه ها و گوشه های کانال های پیش عایق مانند کانال پلی اورتان، فایبرگلاس و کانال های فلکسیبل و خرطومی نیز کاربرد دارد؛ که در این حالات نقش هوابندی نوار درزگیر آلومینیومی بر نقش چسبندگی و کاور کردن درزهای اتصال، غلبه دارد. 

ساختار نوار درزگیر آلومینیومی و رنگ و فرم نوار درزگیر آلومینیومی جهت نصب بر روی گزینه های اشاره شده، بسیار مناسب و کاربردی می باشد، به صورتی که اگر از نوار درزگیر آلومینیومی بر روی نقاط یا مکان هایی که به صورت اکسپوز اجرا می شوند، استفاده شود ظاهر مناسبی با خود ساختار اصلی هر وسیله ای که قرار است نوار درزگیر آلومینیومی بر روی آن نصب شود؛ می بخشد. 

ای نوع نوار درزگیر در مقابل حرارت و برودت مقاومت بسیار مطلوبی از خود نشان می دهد، به صورتی که کاربری از تیپ آلومینیومی در مراحل نصب آبگرمکن ها و همچنین بر روی درزهای عایق الاستومری در سیستم های گرمایش و سرمایش مانند لوله های سرد و گرم و کانال های تهویه به آسانی قابل اجرا می باشد. 

نکات مهم در انتخاب نوار تیپ آلومینیومی

  • کیفیت چسبندگی نوار تیپ آلومینیومی از مهمترین عوامل در انتخاب و خرید نوار درزگیر آلومینیومی به شمار می آید. در صورت عدم استفاده از چسب مناسب در ساختار نوار تیپ آلومینیومی، می توان گفت در اولین فرصت نوار تیپ آلومینیومی حالت و کارایی و چسبندگی خود را در محل از دست داده و از محل درز جدا می شود.
  • با توجه به طول عمر مفید چسب مصرفی در ساختار نوار تیپ آلومینیومی باید در زمان خرید لزوماً باید به تاریخ مصرف نوار تیپ آلومینیومی کاملا توجه و دقت کرد.
  • ضخامت نوار تیپ آلومینیومی نیز از موارد بسیار با اهمیت و کاربردی در انتخاب و خرید نوار تیپ آلومینیومی محسوب می شود. با توجه به تناسب محل نصب نوار تیپ آلومینیومی از انواع ضخامت فویل آلومینیومی  از جمله ۱۳۰ و ۱۷۰ و ۲۰۰ میکرون و… برای ساخت نوار تیپ آلومینیومی بهره جست. این ضخامت های متنوع با توجه به خشونت آب و هوایی یا درجه حرارتِ محل نصب و… متغیر می باشد.

    نوار تیپ آلومینیومی
    نوار درزگیر آلومینیومی

مهمترین کاربرد نوار چسب آلومینیومی

  • نوار درزگیر آلومینیومی در بخش هایی که شکاف و درز موجود است، قابل استفاده می باشد.
  • در کل می توان گفت در سیستم هایی نظیر تهویه هوا که عایق های الاستومری در کنار یکدیگر قرار می گیرند نقاط شکاف و درز موجود است که باید پوشش دهی شود، این نواری بسیار مناسب خواهد بود.
  • این وسیله تنها برای این کارها استفاده نمی شود بلکه جهت درزبندی در انواع سیستم ها قابل استفاده می باشد.

با توجه به مواردی که در این مطلب ذکر شد، اگر قصد خرید نوار تیپ آلومینیومی را دارید و یا همچنین نیاز به اطلاع از جزئیات بیشتر در این زمینه دارید، می‌ توانید با کارشناسان پرو تهویه در ارتباط باشید.

 

سایر مقالات مرتبط:

نوار تیپ یرزنتی | فلنج گالوانیزه | نوار درزگیر الاستومری